AlwaysOn Check Primary ag Kontrolü

Merhabalar bu yazımda sizlere AlwaysOn mimarisi bulunan sistemlerde CheckAGPrimary Kontrolünün nasıl yapılacağını anlatacağım. Öncelikle SQL Server ’da AlwaysOn mimarisini bilmeliyiz. AlwaysOn mimarisini kısaca anlatmak gerekir ise SQL Server’da  Databaseslerin başka bir sunucu ile eşlenikli (Aynı Verilerin Bulunması) çalışma mantığıdır. Kullanım amacı ise kriz anında eşlenik sunucudan  veri kaybı olmadan hizmet verebilmek için kullanılmaktadır. AlwaysOn Mimarisi İnstance bazında eşitle yapmaktadır. Yani Databases, Security, Server Objects, Replicasyon, Polybase,Always On High Availability bazında yapılan değişiklikleri Secondary sunucudada aynı değiştirir Fakat SQL Server Agent‘ larda yapılan değişiklikler aktarılmaz. CheckAGPrimary kontrolü ise kullanmış olduğumuz AlwaysOn mimarisinde hizmet veren sunucu (Primary) kontrolü yapmaktadır. Özetlemek gerekirse AG(Avaibility Groups)’ların içinde bulunan Databaselerin primary olduğu sunucu kontrolü yapmak için kullanılır. Kullanımı oldukça kolaydır. Backup Joblarımız kullanım alanlarından bir tanesidir backup jobumuzun Properties açıyoruz. Jobların özelliklerinde işlem yapılacak alan STEP kısmı Burada Yeni bir Step eklememiz gerekiyor onun için New Diyoruz. Açılan Pencerede ise İsmimizi yazıyoruz ve T-SQL Kodumuzu Command […]

AlwaysOn Check Primary ag Kontrolü

Merhabalar bu yazımda sizlere AlwaysOn mimarisi bulunan sistemlerde CheckAGPrimary Kontrolünün nasıl yapılacağını anlatacağım.

Öncelikle SQL Server ’da AlwaysOn mimarisini bilmeliyiz.

AlwaysOn mimarisini kısaca anlatmak gerekir ise SQL Server’da  Databaseslerin başka bir sunucu ile eşlenikli (Aynı Verilerin Bulunması) çalışma mantığıdır. Kullanım amacı ise kriz anında eşlenik sunucudan  veri kaybı olmadan hizmet verebilmek için kullanılmaktadır.

AlwaysOn Mimarisi İnstance bazında eşitle yapmaktadır. Yani Databases, Security, Server Objects, Replicasyon, Polybase,Always On High Availability bazında yapılan değişiklikleri Secondary sunucudada aynı değiştirir Fakat SQL Server Agent‘ larda yapılan değişiklikler aktarılmaz.

CheckAGPrimary kontrolü ise kullanmış olduğumuz AlwaysOn mimarisinde hizmet veren sunucu (Primary) kontrolü yapmaktadır.

Özetlemek gerekirse AG(Avaibility Groups)’ların içinde bulunan Databaselerin primary olduğu sunucu kontrolü yapmak için kullanılır.

Kullanımı oldukça kolaydır.

Backup Joblarımız kullanım alanlarından bir tanesidir backup jobumuzun Properties açıyoruz.

Jobların özelliklerinde işlem yapılacak alan STEP kısmı

Burada Yeni bir Step eklememiz gerekiyor onun için New Diyoruz.

Açılan Pencerede ise İsmimizi yazıyoruz ve T-SQL Kodumuzu Command kısmına ekliyoruz.

T-SQL Kodumuz:

DECLARE @IsPrimary int

SET @IsPrimary = 0

SELECT @IsPrimary = 1

FROM sys.availability_groups sag

INNER JOIN sys.dm_hadr_availability_group_states hags ON sag.group_id = hags.group_id

WHERE hags.primary_replica = @@SERVERNAME AND sag.name = 'Avaibility Groups Name'

IF @IsPrimary = 1
        BEGIN
                RETURN
        END
ELSE
        BEGIN
                RAISERROR ('Database is running as secondary', 16, 1)
        END

Yeni Step kısmımızı ekledikten sonra ise artık Primary kontrolü yapmamız için son adım olarak StartStep kısmına CheckAGPrimary getiriyoruz.

Bu adımları tamamladıktan sonra artık AlwaysOn’da bulunan Databases’lerimiz Primary olduğu sunucuda Backupları alınacaktır.

Unutmayalım Joblarda Yapılan değişiklikler Secondary sunucudada eşlenmez. Manuel olarak bu işlemleri yapmamız gerecek yada Scriptini alıp yedek sunucularımda çalıştırmanız gerekecektir.

Benzer Yazılar

SQL SERVER SERViS RESTART HATASI

SQL Server 2 hafta önce

Bu haftaki yazımızda karşılan bir hata üzerindeki; logları ve çözümünü anlatacağım. Aşağıdaki GÖRSEL-1’de görüldüğü üzere SQL servisini restart ettiğimiz sırada bir hata ile karşılaşıyoruz. Servis running state’e geçemiyor. “The request failed or the service did not respond in a timely fashion. Consult the event log or other applicable error logs for details” şeklinde bir uyarı veriyor. Hatanın çözümüne doğru ilerlerken farklı servis hesaplarıyla veya “Local System” hesabı ile restart etmeye çalıştığınızda servis ilginç bir şekilde ayağa kalkıyor. Ancak Always on sistem çalışıyorsanız farklı servis hesaplarını kullandığınızda always on size haberleşme izni vermiyor. Aynı hesabın şifresi ile ilgili sorunlar olduğu düşünüp hesabın şifresini de değiştirdiğiniz de yine sonuç alamıyorsunuz. Burdan yola çıkıldığında sıkıntı servis hesabında gibi görünüyor olabilir ancak çözüme geçildiğinde regedit üzerinde yapacağımız bir işlem ile sorunu çözüyoruz. Servis hesabının kaydının olduğu regedit kaydını siliyoruz. Regedit üzerindeki servis hesap bilgisi güncellendiğinde sorun çözülmüş olmakta. GÖRSEL-1  Servis restart edildiğinde SQL’in verdiği Error […]

SQL’DE İKİ NODE’UN RESOLVING DURUMA DÜŞMESİ VE ÇÖZÜMÜ

SQL Server 1 ay önce

Bu yazımızda failover olma işlemi esnasında karşılaşılan bir durumdan kısaca bahsedeceğim. Kısa bir yazı olacak ama önemli olduğunu düşünüyorum. Bazen failover olmak istediğinizde cluster secondary’e node’a failover olamaz, hem secondary hem de primary node’unuz resolving durumuna geçer. Bu durumla daha çok otomatik failover olma durumlarında karşılaşılır çünkü sistem failover’a aslında hazır değildir ancak cluster bunu bir şekilde bilemez. Failover olma gerçekleşemez bir anlamda sql cluster askıda kalır ve hiçbir sunucu da sql engine çalışmaya devam edemez. (GÖRSEL-1) GÖRSEL-1 GÖRSEL-1 üzerinde gördüğünüz üzere availability group resolving duruma düşer. Availability replica’lar üzerinde de gördüğünüz üzere primary ve secondary tüm node’lar resolving state’e düşer. Böyle bir durumunda iki farklı çözüm yolumuz var;   Çözüm: ikinci node’a sunucu restart’ı atmak. Bu noktada secondary sql node’a servis restart atmak işe yaramıyor. Zaten db’ler iki taraflı resolving modda. O sebeple ancak sunucu restart atıldığında cluster ayakta olan sunucuyu görüyor ve askıda kalma durumundan ilk başta primary […]

Query Store Nedir?

SQL Server 1 ay önce

Query Store ile birlikte execution planın seçimi ve bu sürecin performansa etkisini anlayabiliriz. SQL Server içerisinde bulunan Query Store özelliği, çalıştırılan sorguların execution planını ve bu sırada oluşan istatistiklerini otomatik olarak yakalar. Böylece query plan değişikliği ile oluşan problemleri de hızlı ve kolay şekilde fark edebiliriz. Elinizde bulunan bir sorguya ait query plan zamanla değişebilir. Bunun birçok sebebi vardır. Tablo yapısına yeni bir column eklenmesi Veri tipinin değiştirilmesi Sorgularda yeni parametrelerin eklenip çıkarılması Verilerde, schemalarda veya sorgu parametrelerindeki değişiklik Burada önemli olan ise bazen bu değişimler sorgunun yavaş çalışmasına neden olur. Query Store ile beraber bu yavaşlığın kök nedenine inmek daha kolay oldu. Ayrıca query store sayesinde ilgili sorguya ait read-write bilgileri ve cpu tüketimi bilgilerine de erişebilirsiniz. Query Store’u veritabanı seviyesinde aktif edebiliyoruz. Veritabanı üzerine sağ tıklayarak properties diyoruz ve Query Store sekmesine geliyoruz. Operation Mode alanından Read Write’ı seçiyoruz. Böylelikle Query Store gerekli bilgiyi toplayabilir ve size ilgili sonuçları […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele