CDC Özelliğini Kullanan Veritabanının Restore Edilme Senaryoları

Serdar BAYRAK

Updated on:

Bu yazımızda, cdc özelliğine sahip veri tabanlarının, aynı ve farklı Instance üzerinde aynı ve farklı isimlerle oluşturulması sonrası bu özelliğin, oluşturulan database’lerde aktif olarak devam etmesi ilgili işlemleri uygulayacağız. Aynı zamanda bu konu ile ilgili karşılaşılan hatanın çözümü üzerine konuşacağız.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için CHANGE DATA CAPTURE NEDİR? adlı makaleyi okumanızı tavsiye ederim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

cdc özelliği açık bir database başka bir instance ortamında restore edilirken, keep_cdc özelliği ile aktif edilmez ve bu tablolar üzerinde cdc user ve schema yetkiye sahip ve bu tabloda isim değişikliği yapmak ve tabloyu drop etmek istediğinizde size izin vermeyecektir. Bu işlemi yaptığınızda size aşağıdaki hatayı dönecektir. Çözüm için aşağıdaki adımları sırayla izleyeniz.

Eğer database’nizde cdc özelliğini aktif olarak kullanıyorsanız disable ettikten sonra açmayı unutmayınız. Bu işlemleri SQL Server’ın log mekanizması ile bağlantılı olduğundan konunun uzmanından yardım almanızda fayda bulunmaktadır.

 

Problem: Msg, Level 16, State 1, Procedure sys.sp_cdc_ddl_event_internal, Line 69 [Batch Start Line] Index ‘source_object_id_idx’ on table ‘cdc.change_tables’ (specified in the FROM clause) does not exists.

 

 

Çözüm:

veya

Yorum yapın