Error 4014 EventId

Serdar BAYRAK

Updated on:

Bu yazıda SQL Server Error Loglarına düşen hata ilgili bilgi paylaşımı yapacağız. Event viewer Application logları, SQL Server Error loglarınında bilgisini topladığı için bu hataya ilişkin bilgiye Event viewer üzerinden de görüntülenebilecektir.

 

Error (Event ID: 4014): A fatal error occurred while reading the input stream from the network. The session will be terminated (input error: 0, output error: 0).

 

Event Viewer => Windows Logs=> Application;

SQL Server Error Logs (Error 4014, Severity:20, State:11);

 

Bu hatanın loglara düşmesinde birden çok sebep olabilir. Bu hatanın düştüğü durumlarda kullanıcılar bazı sorunlar yaşayabilir. Sistemde yığılmalar meydana gelebilir ve Network Latency’ler meydana gelebilir. Teml sebep olarak bu hatanın düşmesine network katmanından gelen sessionların ISS katmanı ile veri tabanı katmanı arasında paket kayıplarından meydana gelmektedir. Büyük paketler içindeki sessionlar kendisine ait bilgiyi kaybettiğinde drop olabilmektedir.

Yaşanabilecek olası sonuçların kök sebeplerine baktığımızda karşımıza bazı problemler çıkmaktadır. Bunlardan bazıları;

  1. SQL Server’da Implicit transaction’ların açık olması, yani begin transaction ve commit işlemlerinin default değil manuel olarak bunun açılıp, transaction işlemleri commit edilmez taki siz commit edene kadar. Açık transaction’lar ağ da meydana gelebilecek yoğunluğu artıracağı için bu hatanın oluşmasına neden olacaktır.

 

  1. Network bant genişliğinizin uygulama sunucularından gelen ve giden trafiğinizi kaldırabilecek boyutlarda olmalı. Özellikle Jumbo paketlerde bu sorun ortaya çıkabilir. Bu konu da ağ ile ilgili Jumbo paketlerinizin ağ trafiğinde işlem yapabilmesi için açık olması gerekmektedir. Jumbo paketler yoğun olarak geliyorsa ağ paket boyutunun yapılandırmasını 8192 byte’a çıkarılabilir.

 

  1. TCP Chimney Offloads: Chimney, Microsoft’a network ürünleri sağlayan vendor’lardan biri. Windows kurulumlarından 2003 sonrası bu ürünün özelliği pasif gelmekte fakat bazen açık olabiliyor. IPV4 ve IPV6 üzerinden trafik transferi yapılmakta. Bu özelliği pasife çektikten trafiğin sadece bir kanaldan transferi sağlanacağı için paket kayıpları olma ihtimali azalacaktır. IPV6 üzerinden yükün az olduğu zamanlarda bu test edilebilir.

 

  1. NIC Teaming yapılması,sunucunuzda 2 veya daha fazla network kartı var ise bunları gruplandırarak tek bir kartı gibi çalıştırmak gerekir. Network kartı üzerinde meydana gelebilecek arıza durumunda diğer network kartı üzerinden trafik akışı devam edecektir. Bu şekilde olması load balancing yapacağı için network trafiğinde ki performansı da artıracaktır.

 

  1. Jumbo paketlerin bir pakete sığabilmesi için SQL Server üzerinden Network Packet Size değerini 8192 byte olarak yeninden configure edilebilir. Bu değer yeniden setlenmesi sonrası sistemin belirli bir süre izlenmesi faydalı olacaktır.

 

 

  1. Network adaptörlerinin update edilmesi, firmware ve güncel driver’ların update edilmesi bu hatanın giderilmesine ilişkin bir diğer yollardan biri olacaktır.

Aşağıdaki script ile 4014 hatasından kaynaklı paket kayıplarını inceleyebilirsiniz.

 

Yorum yapın