Error Message 19405

Serdar BAYRAK

Error 19405: SQL Server AlwaysOn Replica Eklerken Alınan Hata

Bu yazıda SQL Server AlwaysOn sisteminde yer alan Node’lar birini Eklerken karşılaştığımız hatanın çözümüne ilişkin konuşacağız.

Hata: Msg 19405, Level 16, State 17, Line 49

Failed to create, join or add replica to availability group ‘blabla_AG’, because node ‘’BLABLATEST1’ is a possible owner for both replica ‘BLABLATEST1\TEST’ and ‘BLABLA\TESTSQL’.

If one replica is failover cluster instance, remove the overlapped node from its possible owners and try again.

Bu problemle karşılaştığımız ortamda 2 Node Failover Cluster Instance 1 Node ise Always On Mimarisinde çalışmakadır. Toplamda Failover Cluster Manager içeerisinde 3 adet Node bulunmaktadır. Genelde bu hata yukarıda bahsi geçen kullanımlarda daha çok karşılaşılmaktadır.

AlwaysOn altında çalışan databaseler ya 1. Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary. Ya 2.Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary ya da 3.Makine’de Primary diğer 2 Makine’den birinde Secondary olarak çalışmaktadır.

1.Makine’de Primary olan database’in replikasına 3.makineyi eklemek isterken yukarıdaki hata ile karşılaştık.

Görsel 1: Failover Cluster ve AlwaysOn Olan sistemde Replika eklerken alınan hata

Çözüm: Genelde bu tür işlemleri yaparken T-SQL ile yapılmasını öneriyoruz. SSMS ile yapıldığında fazla beklemelere ve GUI’nın kapanmasına kadar gidebiliyor.

Bu hatanın temel sebebi ise FCI kurulumu yaparken 2 Node’da Failover Cluster Manager içerisine eklenir ve bunların sahiplikleri (Possible Owners) tüm node’lara verilir. Buradaki AlwaysOn mimarisinde kullanılan sunucunun sahipliğini kaldırdığımızda replika eklerken sorunumuz çözülmüş olacak.

 

Görsel 2: Failover Cluster Manager Engine Possible Owner Bulma

 

 

Görsel 3: Replika olarak eklenen Node’un Possible owner bilgisi

 

Görsel 4: Replika olarak eklenen Node’un Possible owner bilgisini kaldırma

 

Görsel 5: Replikanın başarılı olarak eklenmesi

 

 

 

 

 

Yorum yapın