Error Message 19405

Error 19405: SQL Server AlwaysOn Replica Eklerken Alınan Hata Bu yazıda SQL Server AlwaysOn sisteminde yer alan Node’lar birini Eklerken karşılaştığımız hatanın çözümüne ilişkin konuşacağız. Hata: Msg 19405, Level 16, State 17, Line 49 Failed to create, join or add replica to availability group ‘blabla_AG’, because node ‘’BLABLATEST1’ is a possible owner for both replica ‘BLABLATEST1\TEST’ and ‘BLABLA\TESTSQL’. If one replica is failover cluster instance, remove the overlapped node from its possible owners and try again. Bu problemle karşılaştığımız ortamda 2 Node Failover Cluster Instance 1 Node ise Always On Mimarisinde çalışmakadır. Toplamda Failover Cluster Manager içeerisinde 3 adet Node bulunmaktadır. Genelde bu hata yukarıda bahsi geçen kullanımlarda daha çok karşılaşılmaktadır. AlwaysOn altında çalışan databaseler ya 1. Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary. Ya 2.Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary ya da 3.Makine’de Primary diğer 2 Makine’den birinde Secondary olarak çalışmaktadır. 1.Makine’de Primary olan database’in replikasına 3.makineyi eklemek isterken yukarıdaki hata ile […]

Error Message 19405

Error 19405: SQL Server AlwaysOn Replica Eklerken Alınan Hata

Bu yazıda SQL Server AlwaysOn sisteminde yer alan Node’lar birini Eklerken karşılaştığımız hatanın çözümüne ilişkin konuşacağız.

Hata: Msg 19405, Level 16, State 17, Line 49

Failed to create, join or add replica to availability group ‘blabla_AG’, because node ‘’BLABLATEST1’ is a possible owner for both replica ‘BLABLATEST1\TEST’ and ‘BLABLA\TESTSQL’.

If one replica is failover cluster instance, remove the overlapped node from its possible owners and try again.

Bu problemle karşılaştığımız ortamda 2 Node Failover Cluster Instance 1 Node ise Always On Mimarisinde çalışmakadır. Toplamda Failover Cluster Manager içeerisinde 3 adet Node bulunmaktadır. Genelde bu hata yukarıda bahsi geçen kullanımlarda daha çok karşılaşılmaktadır.

AlwaysOn altında çalışan databaseler ya 1. Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary. Ya 2.Makine’de Primary 3. Makine’de Secondary ya da 3.Makine’de Primary diğer 2 Makine’den birinde Secondary olarak çalışmaktadır.

1.Makine’de Primary olan database’in replikasına 3.makineyi eklemek isterken yukarıdaki hata ile karşılaştık.

Görsel 1: Failover Cluster ve AlwaysOn Olan sistemde Replika eklerken alınan hata

Çözüm: Genelde bu tür işlemleri yaparken T-SQL ile yapılmasını öneriyoruz. SSMS ile yapıldığında fazla beklemelere ve GUI’nın kapanmasına kadar gidebiliyor.

Bu hatanın temel sebebi ise FCI kurulumu yaparken 2 Node’da Failover Cluster Manager içerisine eklenir ve bunların sahiplikleri (Possible Owners) tüm node’lara verilir. Buradaki AlwaysOn mimarisinde kullanılan sunucunun sahipliğini kaldırdığımızda replika eklerken sorunumuz çözülmüş olacak.

 

Görsel 2: Failover Cluster Manager Engine Possible Owner Bulma

 

 

Görsel 3: Replika olarak eklenen Node’un Possible owner bilgisi

 

Görsel 4: Replika olarak eklenen Node’un Possible owner bilgisini kaldırma

 

Görsel 5: Replikanın başarılı olarak eklenmesi

 

 

 

 

 

Benzer Yazılar

SQL SERVER SERViS RESTART HATASI

SQL Server 2 hafta önce

Bu haftaki yazımızda karşılan bir hata üzerindeki; logları ve çözümünü anlatacağım. Aşağıdaki GÖRSEL-1’de görüldüğü üzere SQL servisini restart ettiğimiz sırada bir hata ile karşılaşıyoruz. Servis running state’e geçemiyor. “The request failed or the service did not respond in a timely fashion. Consult the event log or other applicable error logs for details” şeklinde bir uyarı veriyor. Hatanın çözümüne doğru ilerlerken farklı servis hesaplarıyla veya “Local System” hesabı ile restart etmeye çalıştığınızda servis ilginç bir şekilde ayağa kalkıyor. Ancak Always on sistem çalışıyorsanız farklı servis hesaplarını kullandığınızda always on size haberleşme izni vermiyor. Aynı hesabın şifresi ile ilgili sorunlar olduğu düşünüp hesabın şifresini de değiştirdiğiniz de yine sonuç alamıyorsunuz. Burdan yola çıkıldığında sıkıntı servis hesabında gibi görünüyor olabilir ancak çözüme geçildiğinde regedit üzerinde yapacağımız bir işlem ile sorunu çözüyoruz. Servis hesabının kaydının olduğu regedit kaydını siliyoruz. Regedit üzerindeki servis hesap bilgisi güncellendiğinde sorun çözülmüş olmakta. GÖRSEL-1  Servis restart edildiğinde SQL’in verdiği Error […]

SQL’DE İKİ NODE’UN RESOLVING DURUMA DÜŞMESİ VE ÇÖZÜMÜ

SQL Server 1 ay önce

Bu yazımızda failover olma işlemi esnasında karşılaşılan bir durumdan kısaca bahsedeceğim. Kısa bir yazı olacak ama önemli olduğunu düşünüyorum. Bazen failover olmak istediğinizde cluster secondary’e node’a failover olamaz, hem secondary hem de primary node’unuz resolving durumuna geçer. Bu durumla daha çok otomatik failover olma durumlarında karşılaşılır çünkü sistem failover’a aslında hazır değildir ancak cluster bunu bir şekilde bilemez. Failover olma gerçekleşemez bir anlamda sql cluster askıda kalır ve hiçbir sunucu da sql engine çalışmaya devam edemez. (GÖRSEL-1) GÖRSEL-1 GÖRSEL-1 üzerinde gördüğünüz üzere availability group resolving duruma düşer. Availability replica’lar üzerinde de gördüğünüz üzere primary ve secondary tüm node’lar resolving state’e düşer. Böyle bir durumunda iki farklı çözüm yolumuz var;   Çözüm: ikinci node’a sunucu restart’ı atmak. Bu noktada secondary sql node’a servis restart atmak işe yaramıyor. Zaten db’ler iki taraflı resolving modda. O sebeple ancak sunucu restart atıldığında cluster ayakta olan sunucuyu görüyor ve askıda kalma durumundan ilk başta primary […]

Query Store Nedir?

SQL Server 1 ay önce

Query Store ile birlikte execution planın seçimi ve bu sürecin performansa etkisini anlayabiliriz. SQL Server içerisinde bulunan Query Store özelliği, çalıştırılan sorguların execution planını ve bu sırada oluşan istatistiklerini otomatik olarak yakalar. Böylece query plan değişikliği ile oluşan problemleri de hızlı ve kolay şekilde fark edebiliriz. Elinizde bulunan bir sorguya ait query plan zamanla değişebilir. Bunun birçok sebebi vardır. Tablo yapısına yeni bir column eklenmesi Veri tipinin değiştirilmesi Sorgularda yeni parametrelerin eklenip çıkarılması Verilerde, schemalarda veya sorgu parametrelerindeki değişiklik Burada önemli olan ise bazen bu değişimler sorgunun yavaş çalışmasına neden olur. Query Store ile beraber bu yavaşlığın kök nedenine inmek daha kolay oldu. Ayrıca query store sayesinde ilgili sorguya ait read-write bilgileri ve cpu tüketimi bilgilerine de erişebilirsiniz. Query Store’u veritabanı seviyesinde aktif edebiliyoruz. Veritabanı üzerine sağ tıklayarak properties diyoruz ve Query Store sekmesine geliyoruz. Operation Mode alanından Read Write’ı seçiyoruz. Böylelikle Query Store gerekli bilgiyi toplayabilir ve size ilgili sonuçları […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele