FCI – The Credentials you provided for the SQL Server Agent service are invalid

Serdar BAYRAK

Bu yazımızda SQL Server 2019 Failover Cluster Instance kurulum aşamasında karşılaşılan hatalara ilişkin çözümleri sunacağız. FCI Kurulum aşamalarından biride servis hesaplarının tanımlanması istenmektedir. Bu aşamayı doğru biçimde tanımlayamazsa bir sonraki aşamaya geçilememektedir. Bildiğiniz gibi FCI bir Windows Server Failover Cluster içinde Akitf 2 Node üzerinde çalışan bir sistemdir. SQL Server kurulumundan önce WSFC kurulumu yapılması gerekmektedir. FCI Kurulumu yapılırken DNS, Node ve Server Name, Disk ve Servis hesaplarına ilişkin bilgiler in hepsi WSFC içinden çekilmektedir.

Problem 1: Biz kurulum yaparken aşağıdaki gibi Agent Servis hesap bilgisinin gelmediğini gördük. Siz burada şifre girseniz de SQL Server size “The Credentials you provided for the SQL Server Agent service are invalid.To continue, provide a valid account and password for the SQL Server Agent service” şeklinde size hata mesajı dönecektir.

Çözüm 1: Hatanın çözümüne ilişkin öncelikle Servis hesaplarında Agent hesabının kurulum ekranında olmadığını gördük. Buradaki hesapların WSFC içinden aldığını daha önceki kurulumlarımızdan biliyoruz. WSFC içine geldiğimizde SQL Server Agent hesabının aşağıdaki gibi olmadığını tespit ettik.

SQL Server Agent hesabının olmadığını tespit ettikten sonra buraya bir agent hesabı eklememiz gerektiğini biliyoruz. Onun için Powershell üzerinden scriptler ile eklemeyi yapacağız. PS içinde çalıştıracağımız komutlar için PS, administrator olarak çalıştırmayı unutmayın.

Add-ClusterResourceType “SQL Server Agent” C:\Windows\system32\SQAGTRES.DLL

Add-ClusterResource -Name “SQL Server Agent” -ResourceType “SQL Server Agent” -Group “SQL Server (TESTSQL)”

Yukardaki iki PS script ile yeni bir SQL Server Agent Hesabı tanımladık.

Eklemiş olduğumuz Server Agent, Offline olarak eklendikten sonra, SQL Server FCI için Server Name ve Instance Name’a aşağıdaki scriptler ile setlenir.

get-clusterResource “SQL Server Agent” | set-ClusterParameter VirtualServerName TFCI

get-clusterResource “SQL Server Agent” | set-ClusterParameter InstanceName TESTSQL

SQL Server Agent Take Online’a çekildikten sonra, WSFC içindeki SQL Server Role’une dependencies doğru olarak tanımlandığı kontrol edilir ve eksik olan varsa eklenir. Sonuç olarak, SQL FCI online olarak hizmet vermeye hazır.

Yukarıdaki işlemler tamamlandıktan sonra SQL FCI kurulumunda Service Account’ların ikiside görünecektir. Şifreleri doğru şekilde girdikten sonra bir sonraki adıma geçebiliriz.

Problem 2: Bir sonraki adımda next dediğimizde aşağıdaki şekilde bize “Rule ‘SQL Server Database Services feature state’ failed.” hatası fırlattı. Bu hata SQL Server FCI kurulumu için gerekli olan regedit değerlerinin 1 olması gerektiğini yani failed olmaması gerektiğini ifade etmektedir.

Çözüm 2: Yukarıdaki hatanın çözümü olarak, başlangıç ekranından “regedit” dedikten sonra “ConfigurationState” folder’ı altında bulunan regedit dosyları 1’e setlenmeli.

ConfigurationState altında bulunan tüm regedit dosyaları 1’e setlenmeli.

Bu aşama doğru biçimde yapıldıktan sonra kurulum sağlıklı bir şekilde sonlandırılacaktır. Congrats:)

Yorum yapın