Gui Dersleri #2 | Button Oluşturma, Pencere kapatma-Button ile Dosya işlemleri

İbrahim ATLI

Updated on:

 

Merhaba Arkadaşlar bu makalemizde python tkinter kütüphanesi ile Button Oluşturma, Button ile pencere kapatma ve Button ile Dosya yazdırma ve okuma gibi işlemleri yapıyor olacağız.
Eğer makalede anlattığım konuları izlemek isterseniz ayrıca bir video bırakıyorum buraya iyi seyirler ve  iyi okumalar dilerim. 😉

Button Yapımı

Bu örnekte, Button widget’i oluşturulur ve üzerinde “Tıkla” metni bulunan bir düğme oluşturulur. Düğmeye tıklandığında tiklaButton fonksiyonu çağrılır. Bu fonksiyon, etiket1 etiketinin metnini “Yazınız değişti” olarak ve rengini “blue” olarak değiştirir.

button.pack() ve etiket1.pack() ile düğme ve etiket pencereye yerleştirilir ve görüntülenir.

Son olarak, pencere.geometry(“300×300+200+200”) ile pencerenin boyutu ve konumu ayarlanır, ve pencere.mainloop() ile pencere döngüsü başlatılır. Pencere kullanıcı tarafından kapatılana kadar etkin kalır ve GUI uygulaması çalışmaya devam eder.

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

             

 

Button Yapımı ile Pencereyi Kapatma

Button() sınıfına ait olan command parametresini bu şekilde kullanarak, (command=pencere.quit) komutuyla buttona tıklayınca pencereyi kapatma özelliğini vermiş oluruz.

 

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

 

Dosya yazdırma- dosya okuma ve çıkış butonu işlemi

 

 

Bu örnekte, os modülü kullanılarak dosya işlemleri gerçekleştirilir. İki adet buton ve bir adet çıkış butonu oluşturulur. dosyaYazdir fonksiyonu, eğer “metin.txt” dosyası mevcut ise “Dosya mevcut” mesajını ekrana yazdırır, aksi takdirde dosyayı oluşturup içine “Python gui dersindesiniz” metnini yazar. dosyaOku fonksiyonu ise eğer “metin.txt” dosyası mevcut ise dosyayı okur ve içeriğini ekrana yazdırır, aksi takdirde “Dosya mevcut değil” mesajını ekrana yazdırır.

Pencere ve butonlar oluşturulduktan sonra pencere.mainloop() ile pencere döngüsü başlatılır. Bu sayede GUI uygulaması kullanıcıya görüntülenir ve etkin hale gelir.

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

Yorum yapın