Mongodb Shell Kurulumu

Vedat Taşcı

Bu yazımızda MongoDB kullanmamız için gerekli olan bir başka programımız MongoDB Shell kurulumunu nasıl yapacağız onu anlatacağız. MongoDB Shell en kısa haliyle MongoDB üzerinde veri işlemlerinin çoğunu yaptığımız komut satırı penceresidir. MongoDB Shell uygulaması komutlarla yeni veri tabanı eklediğimiz, bu veri tabanı içerisinde ise yeri veriler, eklediğimiz sildiğimiz değişiklik yaptığımız komut satırı uygulamasıdır diyerek hemen kuruluma geçiyoruz.

Tarayıcımızda Google’a girip arama kısmına MongoDB Shell yazıyoruz ve karşımıza çıkan MongoDB Shell Download yazan MongoDB’ye ait siteye giriş yapıyoruz.

Giriş yaptıktan sonra MongoDB Shell Download adlı sayfaya geliyoruz, bu sayfa da bilgisayarımızın ve programımıza ait seçimleri gerçekleştiriyoruz, ben bura da versiyonu 1.10.4’ü, platformu Windows 64-bit(8.1+)(MSI)’i, paketide msi seçerek downloanda tıklıyorum. Arkadaşlar bura da seçimlerimizi bilgisayarımızın özelliklerine göre gerçekleştiriyoruz.  Version seçeneği MongoDB Shell’in en son sürümünü seçmemizi, Platform kullandığımız sistem (Windows, MacOS, Debian vb.) hangisi ise onu, Package ise zip formatı mı msi formatı mı olduğunu seçmemize olanak sağlar, Package seçeneğinde msi tercih ediyorum, zip indirip tekrar zipten çıkartmakla uğraşmak istemediğim için msi formatını tercih ediyorum.

Programı indirmek için download’a tıkladıktan sonra gelen programın indirileceği yer kısmını masaüstü olarak işaretliyorum ve kaydet tuşu ile programı indirmeye başlıyorum.

Program masaüstüne indikten sonra üzerine gelerek iki kere mouse ile sol tık yapıyorum, karşıma gelen çalıştır seçeneğine tıklayarak kurulum öncesi gereken seçimlerimi yapmaya başlıyorum.

 

Ardından gelen kurulum sihirbazında next seçeğini seçip devam ediyorum.

Bu aşamada kurulumunu yapacağımız uygulamanın hedef klasörü ve hangi kullanıcı için olacağı ekranımıza gelecektir. Bu alan da sizlere tavsiyem programın kurulum yerini kendi belirlemiş olduğu varsayılan C: dizinine yapılmasına izin vermeniz ve hedefleri değiştirmemeniz olacaktır.

Klasör aşamasını tamamladıktan sonra  karşımıza MongoDB Shell kurulumuna hazır menüsünden Install’a tıklayarak kurulumu başlatıyoruz.

Sistemimizin hızına göre kurulumumuz kısa bir sürede tamamlanmış olacaktır, kurulum tamamlandığında kurulumun bittiğine dair gelen kurulum ekranından finish tuşuna tıklayarak kurulumu tamamlamış olacağız.

Tebrikler artık MongoDB Shell kurulumunu tamamlamış olduk. Programımızı kullanmak için bilgisayarımızın ara kısmına girip burada cmd yazarak Komut İstemcisini çalıştırıyoruz.

Komut istemcisini yazdıktan sonra gelen komut satırına “mongosh” yazıp enter tuşuna tıklıyoruz.

 

Enter tuşuna tıkladıktan sonra artık MongoDB Shell programımız çalışmaya başlayacaktır.

Arkadaşlar dikkat etti iseniz komut satırına “mongosh” yazdıktan ve entera tıkladıktan sonra komut satırımızın sol üst köşesi değişti ve komut satırımız MongoDB Shell halini aldı bu da demek oluyor ki kurulumumuz eksiksiz bir şekilde tamamlanmıştır. Artık veri tabanımıza bağlanıp veri düzenleme işlemlerini yapabiliriz.

Okuduğunuz için teşekkürler…

 

 

 

Yorum yapın