MSSQL İLE ORACLE ARASINDA LİNKED SERVER KURULUMU

furkancomlekci

Bu makalede aynı ortamda kurulu olan MSSQL ve ORACLE arasında MSSQL ortamında linked server kurulumu yapılarak MSSQL üzerinden ORACLE ortamında bulunan veri tabanına erişim işlemi amaçlanmaktadır.

Öncelikle MSSQL Kurulu sunucumuza ORACLE ODBC Driver kurmamız gerekmektedir.

https://www.oracle.com/tr adresinden kurulumunu yapmış olduğumuz ODBC driver sürümünü indirip kurabilirsiniz.

MSSQL sunucumuzda Denetim Masası>Sistem ve Güvenlik>Yönetimsel Araçlar yolunu izleyerek (başlat çubuğuna ODBC yazarak da bulabilirsiniz)  OS sistem türünüze uygun (32 bit veya 64 bit) uygun olan ODBC Veri Kaynakları(32-bit veya 64 bit) aracını yönetici olarak çalıştırırız.

Açılan pencerede System DSN sekmesinde Ekle seçeneği seçilerek yüklemiş olduğumuz ORACLEODBC driverımızı seçilir(Oracle in OraClient19Home1).

Aşağıda açılan pencerede ilgili alanları aşağıda belirtilen şekilde doldurduktan sonra bilgilerin doğruluğunu “Test” butonunu tıklayarak kontrol edebiliriz.

Yukarıdaki resimde görüldüğü üzere TNS Service Name kısmına ORACLE üzerinde erişmek istediğimiz  veritabanına ait IP bilgisini yazıyoruz. User ID kısmına Oracle üzerinde yetkili olan kullanıcı ve Password kısmına ise Oracle kullanıcısının şifresini girmemiz gerekmektedir. Tüm bu alanları doldurduktan sonra ilgili işlemleri kaydedelim.

ODBC ayarlarını yaptıktan sonra MSSQL sunucumuzda MSSQL uygulamasına girerek Server Objects>Linked Servers sekmesine sağ tıklayıp New Linked Server seçeneğini seçelim.

Açılan penecerede Linked Server kısmına kullanmak istediğiniz bir isim verebilirsiniz. Provider kısmını “Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers” seçmeniz gerekmektedir. Bu pencerede çok önemli olan bir husus var o da Data Source kısmına yazacağınız isimdir. Buraya yazacağınız isim daha önce ODBC driver oluşturarak Oracle sunucu ve veritabanı bilgilerimizi oluşturmuş olduğumuz ODBC Data Source ismi ile aynı olmalıdır.

Bu ekranı yukarıdaki şekilde doldurduktan sonra Security sekmesine geçerek aşağıdaki şekilde ORACLE kullanıcı adınızı ve şifrenizi girebilirsiniz.

Yukarıdaki şekilde Security sekmesinde bulunan kullanıcı adı ve şifre alanlarını doldurduktan sonra Server Options sekmesindeki RPC ve RPC Out parametrelerini False durumundan True durumuna getirerek OK butonuna tıklayıp Linked Server kurulum aşamasını tamamlayabilirsiniz.

Açılan ekranı yukarıdaki resimde olduğu gibi ayarladıktan sonra işlemleri kaydedip ORACLE Linked Server kurulumumuzu tamamlayabiliriz

MSSQL ortamında Server Objects>Linked Servers altında yukarıda gördüğünüz gibi ORACLE linked server’ı eklenmiştir. Bu konuyla alakalı olarak Adem KÖKSAL Hocamın POSTGRESQL Ortamındada yapmış olduğu makaleyle alakalı olarak bilgi edinebilirsiniz…

Yorum yapın