Gui Dersleri #3 | Entry Box, Text Box Kullanımı ve Renk Değiştirme, Boyut Değiştirme işlemleri

İbrahim ATLI

Merhaba arkadaşlar bu yazımızda Entry Box, Text Box Kullanımı ve Renk Değiştirme, Boyut Değiştirme işlemlerinden bahsediyor olacağım.
Bunların nasıl kullanıldığını anlattıktan sonra örnek bir uygulama ile girilen değerlere göre renk değiştirme ve boyut değiştirme işlemlerini yapıyor olacağız.

Python GUI uygulamalarında Entry ve Text widgetleri, kullanıcıdan metin girişi almak veya metinleri görüntülemek için kullanılır.

Entry widgeti, tek satırlık metin girişi için kullanılır. Kullanıcı, metin kutusuna yazı girerek veri girişi yapabilir.

Text widgeti, çok satırlı metin görüntülemek veya düzenlemek için kullanılır. Kullanıcı, Text widgeti içerisinde metinleri görüntüleyebilir veya düzenleyebilir.

 

Bu örnekte,  bir Entry widgeti oluşturulur ve pencereye yerleştirilir. Kullanıcı, metin kutusuna yazı girerek veri girişi yapabilir. Ve yine kullanıcı bir Text widgeti oluşturulur ve pencereye yerleştirilir. height ve width parametreleri ile widgetin boyutları belirlenir.

Bu şekilde, kullanıcının tek satır veya çok satırlı metinleri giriş yapmasını veya görüntülemesini sağlayabilirsiniz.

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

Entry Box ile Girilen Değerlere Göre Renk değiştirme ve Boyut değiştirme işlemleri

 

Bu örnekte, Entry widgetleri kullanarak kullanıcıdan boyut ve renk girişi alınır. Ardından, Button widgetleri ile bu değerlere göre boyutu ayarlamak ve rengi değiştirmek için fonksiyonlar çağrılır.

Kullanıcı boyutu ayarlamak için “Boyutu Ayarla” düğmesine tıklar ve girilen boyut değeri etiket1 üzerindeki metnin yazı tipi boyutunu değiştirir. Girilen değer boş ise bir mesaj kutusu ile uyarı verilir.

Kullanıcı renk değiştirmek için “Rengi Giriniz” düğmesine tıklar ve girilen renk değeri etiket1 üzerindeki metnin rengini değiştirir. Girilen değer boş ise bir hata mesajı gösterilir.

Sonuç olarak, kullanıcıdan alınan değerlere göre metin etiketi üzerinde boyut ve renk değişiklikleri yapılabilir.

 

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

Yorum yapın