Python Quiz Oluşturma

İbrahim ATLI

Updated on:

Merhaba Python Quiz oluşturma adlı  makalemizde Python dilini kullanarak kendi sorularımızdan oluşanbir quiz uygulaması yapalım

Burada fikir olması açısında temel düzeyde bir uygulama olsun istedim, tasarım ve geliştirmesini size bırakıyorum. Haydi o zaman vakit kaybetmeden yazalım:

 

Burada kullanıcıdan secim değişkenine evet girilmesi halinde quiz sorularımız sorulmaya başlanır ve cevap değişkeninde tutulan cevabın lower() fonksyonu ile kullanıcı büyük veya küçük harflerle cevabını yazsa da biz onu küçük harflere çevirerek if cevap.lower()==”python”: şeklinde karşılaştırma yapmasını sağladık  ve şartın doğru olması durumunda doğruSayisi adlı değişkenimizi her seferinde artırdık yani tüm doğru cevap değeri taşıyan if karşılaştırmalarında dogruSayisi+=1 şeklinde değerini 1 artırdık. karşılatırmanın doğru olmaması durumunda else: anahtar kelimesiyle ilgili işlemi kullanıcıya print() fonksiyonu ile gösterdik. En sonunda ise kullanıcının kaç puan alacağını  puanBul=float(dogruSayisi/soru_sayisi)*100  kodumuzla hesapladık ve kullanıcıya quiz sonunda bunu gösterdik ve  böylece Quizi bitirmiş olduk.

Bu makalenin amacı quiz uygulaması veya form halinde hazırlanan testlerin nasıl hazırlandığını ve arka planda hangi işlemlerin olduğunu en temel düzeye anlatmış oldum ilerleyen zamanlarda bunu daha gelişmiş halini sizlere bu konunu devamı olarak yazıyor olacağım.
şimdiden keyifli okumalar 😊

“Python Quiz Oluşturma” üzerine 4 yorum

  1. HÇPAL 11/A ŞUBESİ OLARAK YAPTIĞINIZ BU UYGULAMAYI ÇOK BEĞENDİK 🙂 UYGULAMANIN AYRICA REKLAM ÜZERİNDE OLMASI ŞAŞIRTICI:)

    Cevapla

Yorum yapın