Python’da Doğum Günü Hatırlatıcı Programı

İbrahim ATLI

Bugünkü Makalemizde bu haftasonu benim doğum günüm olması nedeniyle bu hafta  size Python’da Doğum Günü Hatırlatıcı Programı yapmayı düşündüm. Bir hatırlatıcı olarak çalışan bu programı size sunuyorum.

Programımızın senaryosu:
Kullanıcıdan  GG/AA/YYYY formatında ait bir doğum tarih girmesini isteyeceğiz ve kullanıcı girdiği doğum tarihi ile doğum gününe ne kadar kaldığını öğrenebilecek hatta şöyle yapalım
eğer kullanıcının doğum tarihine bir gün kala bir sesli alarm üretelim ve kullanıcıya yanındaki yaş bilgisi ile doğum gününün yarın olduğunu söyleyelim örneğin “29. yaşınız için doğum gününüz yarın!” gibi bir mesaj verebiliriz. sonraki kontrollerde aradaki  gün sayısı fazla ise  29.yaşınız için doğum gününüze 40 gün kaldı!” gibi mesaj verelim.  Eğer  doğum tarihi aynı ise Bugün doğum gününüz! İyi ki doğdunuz! mesajını versin  ve alarm.wav sesini çalsın.

Şimdi kodları yazalım buraya kadar kodlara bakmadan evvel sizlerin önce yazmasını istiyorum ve yazacağınızı biliyorum daha sonra da bu kodlara bakıp nerede eksik kaldığına bakabilirsin.
Şimdi kodlamamıza dönelim

ilk önce bize tarihleri almamız için import datetime küütüphanesi ve alarm sesimi yüklememiz için import winsound kütüphanelerimizi import ettik.

bugun = datetime.date.today() işlemiyle ilk önce bugunun tarihini  yıl/ay/gun şeklinde aldım. sonra bana lazım olan gun ay ve yılı

işlemleri  ile aldım burada yas = bugun.year – dogum_gunu_yil   yaş verisi için yıl farkını aldım.

kalan_gunler değişkeni ile kalan gunleri ayarladım zaten türkçe kelimelerle açıklayıcı bir şekilde değişken adlarını belirledim
 winsound.PlaySound(“alarm.wav”, winsound.SND_FILENAME)   buradaki satırda da Sesli alarm için “alarm.wav” dosyasını çalar.
alarm.wav alarm sesimizi de programımızı bulunduğu dizinde olmasını isterim.
kodumuzun ekran çıktıları aşağıdaki gibidir.
Burada kullanıcının doğum tarihi,  şimdiki  tarihten(04/06/2023)  üç gün ise artık kullanıcı 29. yaş değil de 30.yaş için hesaplama yapıyor olacak,
kodumuzun aşağıdaki gibi ekran çıktısı olacaktır:
Burada kullanıcının doğum tarihi, şimdiki  tarih ise (04/06/2023)  ekran çıktısı  aşağıdaki gibi olacaktır :
Burada ayrıca alarm.wav  alarm sesimiz de çalacaktır.

Burada kullanıcının doğum tarihi,  şimdiki  tarihten (04/06/2023) bir gün sonra ise  ekran çıktısı aşağıdaki gibi olacaktır :
Burada ayrıca alarm.wav  adlı alarm sesimiz de çalacaktır.

Burada ise kullanıcının doğum tarihi,  şimdiki  tarihten(04/06/2023) dört gün sonra  ise aşağıdaki gibi ekran çıktısı olacaktır:
Özetle burada python porgramlama dilini kullanarak Python’da Doğum Günü Hatılatıcı programını yaptık, burada programın geliştirmesini size bırakıyorum.
Python’da Gui, Arayüz konusunu anlattıktan sonra bunu nasıl bir arayüze dahil edip, kullanıcı ile daha etkileşimli bir hale getireceğimizi anlatıyor olacağım.

“Python’da Doğum Günü Hatırlatıcı Programı” üzerine bir yorum

Yorum yapın