Python’da Nesne Tabanlı Programlama 1 -OOP(Object-Oriented Programming)

İbrahim ATLI

Updated on:

Bu makalemizde, Python’da Nesne Tabanlı Programlama OOP(Object-Oriented Programming) nedir ve nasıl yapılır bunu anlatıyor olacağım. Burda unutulmaması gerekir ki Nesne Tabanlı Programlama OOP olarak bilinen bu yazılım paradigması, iş başvuru mülakatlarında ve de yazılım bilginizin olup olmadığı konusu açıldığında soru sorulmaya başvurulan en önemli konulardan biridir. Burada anlatacağımız her anahtar kelime çok önemlidir. Şimdiden dikkatinizi çekmek isterim 😉

Peki, Öyleyse Bu Nesne Tabanlı Programlama Nedir?

Nesne tabanlı programlama, programlama paradigmalarından biridir ve Python gibi birçok programlama dilinde desteklenir. Nesne tabanlı programlama, programların nesnelerin bir araya gelerek ilişkisel bir şekilde çalışmasına dayanır. Her nesne, veri ve işlevselliği içeren bir “sınıf” olarak tanımlanır. Sınıflar, nesnelerin özelliklerini (veri) ve davranışlarını (işlevselliği) tanımlayan “öznitelikler” ve “metodlar” içerir. Bu şekilde, nesne yönelimli programlama, gerçek dünyadaki nesnelerin yapı ve davranışlarını modellemek için kullanılabilir.

Nesne tabanlı programlamanın önemli bir avantajı, programların daha düzenli ve modüler olmasını sağlamasıdır. Programlarınızı sınıflara bölerken, her bir sınıfın kendi işlevselliğine ve verilerine sahip olmasını sağlarsınız. Bu, programı daha kolay anlaşılır, bakımı daha kolay ve hataları daha kolay bulunabilir hale getirir.
Şimdi Nesne tabanlı programlamadaki Docsting, Class(sınıf), object(nesne), İnheritanca(kalıtım), Encapsulation(Kapsülleme), Polymorphism (Çok biçimlilik),Composition(Kompozisyon)  gibi kavramlara açıklık getirelim:

1.Docstring (Doküman Dizeleri)

Docstring, Python’da fonksiyonlar, sınıflar veya modüller için belgelendirme metnidir. Bir docstring, ilgili kodun ne yaptığını, nasıl kullanılacağını ve diğer gerekli bilgileri açıklayan açıklamalar içerir. Genellikle üçlü tırnaklar (” ” “) arasına yazılır. Docstring’ler, kodun okunabilirliğini ve anlaşılabilirliğini artırmaya yardımcı olur ve otomatik dokümantasyon araçları tarafından kullanılabilir. İşte bir örnek:

 

Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

2. Class (Sınıf) :

Sınıf, nesne tabanlı programlamada temel bir yapıdır ve benzer özelliklere (veri) ve davranışlara (metodlar) sahip nesneleri gruplamak için kullanılır. Sınıflar, nesnelerin taslakları veya şablonları olarak düşünülebilir. Bir sınıfı kullanarak, o sınıfa ait nesneleri oluşturabilirsiniz. Sınıflar, özellikleri ve davranışları tanımlayan öznitelikler ve metodlar içerir. Örneğin:

 

Burada kodumuzu inceleyecek olursak, class Dikdortgen: şeklinde sınıf  tanımlaması yapılır ve  sınıf üzerinden nesne tanımlaması yapılacağı vakit  çalışacak ilk  fonksiyon olan constructor yapıcı metodu yani def __init__() fonksiyonunu oluşturduk. Burada self anahtar sözcüğü (keyword) __init__ metodu ile gelen ve class içinden türetmiş olduğumuz nesnelere ulaşmamızı sağlayan bir kavramdır. Bu self anahtar kelimesiyle parametre olarak girilen değerleri,  kısaKenar ve uzunKenar değişkenlerine attık.

Daha sonra oluşturmuş olduğum AlanBul() Metodu ile alan hesabı yapan işlemi return ile döndermiş olduk.

3.Object (Nesne):

Nesne, bir sınıfın bir örneğidir. Sınıfın belirli özelliklerini ve davranışlarını taşır. Sınıf, nesnelerin bir şablonunu sağlarken, nesne, verileri ve işlevleri gerçekleştiren bir varlık olarak düşünülebilir. Bir sınıftan bir nesne oluşturmak, o nesne için bellekte bir örnekleme yapmak anlamına gelir. Örneğin:

 

Burada dikdortgenNesnesi=Dikdortgen(5,4) şeklinde yazılan kodumuzda Dikdortgen sınıfımızdan dikdortgenNesnesi değişkeni ile nesne oluşturmuş oldum.

Sınıf içi özniteliklerine ulaşmak için nesneAdi.degiskenAdi  şeklinde kullanılır. Bizim örneğimizde dikdortgenNesnesi.kisaKenar ile kisaKenar bilgisine ulaşmış olurum.

Sınıf içi Metotlara erişim için ise  nesneAdi.metotAdi() şeklinde kullanılır. Örneğimizde ise dikdortgenNesnesi.AlanBul() şeklinde metodumuzu çağırmış oldum.
Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

4.Inheritance (Kalıtım):

Kalıtım, nesne yönelimli programlamada bir sınıfın başka bir sınıftan özelliklerini ve metodlarını devralmasını sağlayan bir mekanizmadır. Bir sınıf, başka bir sınıfın özelliklerini ve davranışlarını miras alarak genişletebilir ve değiştirebilir. Ayrıca Kalıtım, kodun yeniden kullanılabilirliğini artırır ve kod tekrarını önler.

Kullanım olarak  Class A:  ve Class B  adında iki sınıfımız olsun eğer Class A’da metotları ve özenitelikleri B’de tekrar tanımlamadan kullanmak istersem class B (A): şeklinde yazarım Burada amaç reusebility’i yeniden kullanılabilirliği sağlamaktır. Miras alınan class A’ya,  Base class yada Super-Class adı verilirken, Miras alan class B sınıfına ise  Sub Class ya da Derived Class olarak adlandırılır.

 

Burada , “Hayvan” adında bir sınıf tanımladık ve “Kedi” adında bir sınıf oluşturduk. “Kedi” sınıfı, “Hayvan” sınıfından kalıtım alır ve  Hayvan sınıfında yazılmış olan  “konusma()” metodunu geçersiz kılarak kendi “konuşma()”  fonksiyonunu kullanmış olur. Bu sayede, ” Kedi ” nesnesi, ” Hayvan “ sınıfının özelliklerine ve ” konuşma() ” metoduna sahip olurken, kendi davranışını da tanımlayabilir.

5.Composition( Kompozisyon) :

Kompozisyon, bir sınıfın başka bir sınıfı içermesi ve bu sınıfın davranışlarını kullanmasıdır. Kompozisyon, karmaşık yapıları oluşturmak için kullanılır ve sınıflar arasındaki ilişkileri daha esnek hale getirir. Bir sınıfın başka bir sınıfı içermesi, bileşenlerin (sınıfların) birleşmesiyle oluşan bir ilişki anlamına gelir. Örneğin:

 

Yukarıdaki örnekte, “Araba” sınıfı, ” Motor ” sınıfını bir bileşen olarak içerir. Bunu burada Araba sınıfı içerisinde bulunan  init fonksiyonunda şu şekilde belirttik self.motor=Motor()  böylece Araba ” sınıfı, “Calistir()” ve “Durdur()” metodlarını çağırırken, ” Motor ” sınıfının aynı adlı metodlarını kullanır. Bu şekilde, ” Araba ” sınıfı, “Motor” sınıfının davranışını kullanarak daha karmaşık bir işlevsellik sağlar.

Kompozisyon konusunu anladım da hani bir örnek daha olsaydı daha güzel olurdu dediğinizi duyar gibiyim, o zaman okumaya devam 😄

Uygulama Senaryosu

Gerçek bir uygulama olsun Hepimizin malumudur arabayı hareket ettirmeden önce bir motor çalıştırılır ve bir kaç saniye sonra tekerlekler döner ve hareket eder biz de sadece şu üç özelliği kullanarak uygulamamızı yapalım uygulamamızda kurgu olarak şöyle yapalım ilk önce motor çalışsın 2 saniye sonra tekerlekler dönsün ve arada birer saniye olsun tekerlekler arasında ve en sonunda araba harekete geçti desin.

 

Yukarıdaki örnekte, “Motor” ve “Tekerlekler” sınıfları, Araba sınıfında kompozisyon ilişkisini temsil eder. Araba sınıfının içinde, Motor ve Tekerlek nesnelerinin örneklerini oluşturarak bu sınıflara erişiriz. Araba’nın “hareketeGec” metodu çağrıldığında, motoru çalıştırır ve tekerlekleri döndürür. Böylece, Araba sınıfının davranışı, içerdiği Motor ve Tekerlek nesnelerinin davranışına dayanır.

Bu örnekte de görüldüğü üzere Kompozisyon, sınıflar arasında güçlü bir bağlantı sağlar ve bir sınıfın başka bir sınıfı içermesine olanak tanır. Böylece, daha karmaşık ve esnek yapılar oluşturabilir.

Bu kodumuzun ekran görüntüsü aşağıdaki gibidir :

 

 

“Python’da Nesne Tabanlı Programlama 1 -OOP(Object-Oriented Programming)” üzerine 3 yorum

 1. def selamlama(isim):
  “””Bir kişiyi selamlayan bir fonksiyon
  Args:
  isim(str): selamlanacak kişinin adı.
  Returns:
  str:selamlama metni
  “””
  return f”Merhaba, {isim}!”

  print(selamlama(“öznur”)) merhabalar hocam; ben uzun cod yazmak yerine PRİNT(“MERHBA ÖZNUR “) Yazsak olurmu

  Cevapla
 2. def selamlama(isim):
  “””Bir kişiyi selamlayan bir fonksiyon
  Args:
  isim(str): selamlanacak kişinin adı.
  Returns:
  str:selamlama metni
  “””
  return f”Merhaba, {isim}!”

  print(selamlama(“öznur”)) merhabalar hocam; ben uzun cod yazmak yerine PRİNT(“MERHBA ÖZNUR “) Yazsak olurmu

  Cevapla
  • Merhaba Öznur, elbette olur burada fonksiyon kullanarak daha güzel durmasını sağladık yoksa basit bir şekilde de fonksiyona gerek duymadan, print(“”) ile ekranda görmeyi istediğin şeyi yazabilirsin.

   Cevapla

Yorum yapın