Python’da Zar Oyunu Yapma (Dice Game)

İbrahim ATLI

Updated on:

 

Merhaba bugünkü makalemizde Python’da zar oyunu yapma(Dice Game)kodlaması yapalım. Bu sayede python’da biraz algoritma ve kod becerilerimizi geliştirebileceğimiz güzel bir uygulama yapmış oluruz.  Şans oyunlarını sever misiniz bilemem ama olasılık, istatistik ve matematik içinde olan her alanı severim. O zaman gelin biraz zar atalım ama bu sefer bizim oluşturduğumuz zarlar ile atalım .😀 Ayrıca arkadaşlar yazımız için özel bir video çekip buradaki makalemizi güncelledim umarım beğenirsiniz iyi seyirler ve iyi kodlamalar dilerim

Uygulamamızın senaryosu:

Uygulamamız, kullanıcıdan kaç tane zar atmak istersiniz sorusunu sorsun ve ondan aldığı cevap ile rastgele zar oluştursun bu zarları internetten bulduğumuz 1’den 6’ya kadar olan zar resimleriyle ekranımıza getirsin.
İsterseniz kodlara buradan bakmadan evvel siz bunu yapmayı deneyebilirsiniz.
Peki, Eminim yapmışsındır o zaman gelin beraber benim yaptığıma bakalım:

 

Burada rastgeleZar oluşturabilmem için import random kütüphanemi ve internetten indirdiğim resimleri de rastgele üretilecek sayılara karşılık resimleri açmam için de  from PIL import Image resim kütüphanesini import ettim.
Daha sonra zarOlustur(zarSayisi): fonksiyonumda aldığı zarSayisi kadar zar oluşturmasını sağladım ve bunu while döngüsü ile istenilen sayı kadar zar oluşturmasını kontrol ettim. rastgeleZar ile int bir sayı oluşturup içinde resimlerimin bulunduğu zar_resimler listesinin indeksine denk gelecek resme denk getirdim. sonra bunları boyutlarndırıp zarlistem diye yeni bir listeye ekledim burada yeni bir liste atmamın nedeni bunları yan yana göstermek istediğimdendir. zarlar_yanyana = Image.new(“RGB”, (200 * len(zarlistem), 200)) zarları yanyana gelecek şekilde ayarladım. zarlar_yanyana.paste(zar, (x_offset, 0)) burada ise zarları yapıştırdım.
En sonda da bunları zarlar_yanyana.show()  komutuyla göstermiş oldum.
Kodumuzun ekran çıktısı aşağıdaki gibidir:

Burada kullanıcı 4 tane zar oluşturmasını istedi  ve oluşturulan zarlarımız aşağıdaki gibi olur :

“Python’da Zar Oyunu Yapma (Dice Game)” üzerine 2 yorum

Yorum yapın