Sistem Veri Tabanları Data Path’lerinin Değiştirilmesi

Serdar BAYRAK

Updated on:

SQL Server’da system database’leri, Tüm sisteme, veri tabanlarına ait kritik bilgileri tutar. SQL Engine ilk açılırken bu database’ler altından bilgileri okur ve eğer bilgilerde bir değişme olmazsa açılır ve hizmet verir. Eğer SQL Server Engine açılmaz Properties’inden Startup Paramters altında –e ile başlayan path “ERROR LOG”larının olduğu yoldur. Buradan hata sebebini öğrendikten sonra çözüm yoluna gidebilirsiniz.

System Database’lerinin path’ini değiştirmek istiyorsak bunun birçok yolu vardır. En basit yöntem yeni bir disk alıp SQL Server Engini stop ettikten sonra system database’lerini path’leri aynı olacak şekilde kopyalayıp yapıştırdıktan sonra eski diskin adını başka bir disk verip, yeni disk’in adını eski disk’te diske vermektir.

Örn. System database’leri eskiden K diskinde durduğunu varsayalım, yeni aldığınız disk N olsun. K diskinin altından kopyalan system database’lerini N diskine yapıştırın. Artık sistemimiz N diskinden hizmet verecek şekilde konumlandırıldı fakat SQL Engine hala system database’lerini K diski olarak görmekte. Sonrasında K diskinin adını Disk Management’tan F olarak değiştirin. N diskini ise K diski olarak değiştirdikten sonra sisteminiz küçük bir operasyonla hizmet vermeye devam edecektir.

Bir diskin adını local disk (A,B,C,D) veya Z diski olarak vermeyin. Bu diskler sistem diskleri olduğu için sizlere sorun yaratabilme durumu vardır. Z diski eskiden Microsoft’un bazı bilgiler için kullandığı disktir. O yüzden bu diski vermeniz risk teşkil etmektedir.

Elinizde var olan diskinizin bulunduğu harfi değiştiremiyorsanız ya da yukarıdaki senaryodan başa bir senaryo ile karşı karşıyasınız. System database’lerinin yerini değiştirmek için bir diğer yöntem ise;

SQL Server Engine stop moduna getirdikten sonra,

 

Yukarıda tempDB için yapılan işlemleri diğer system database’lerine(master,model,msdb) uygulamalısınız. Özellikle Engine susturulduğu zaman tempDB yeniden oluşturulur taşınmasına gerek yoktur fakat diğer database’lerin sorunsuz kopyalanarak taşınması gerekmektedir.

Modify edilen pathler, Engine start stop ettikten sonra eski yerinden okumaya başlayacaktır. Fakat Engine Stop edildikten sonra Engine=>Properties=>Startup Parameters kısmından master database’nin mdf ve ldf path’in yeni path’inin yeri olarak Update edilmeli. Ve tüm modfiy edilen system database’leri yeni yerine sorunsuz kopyalanarak taşınmalı. Bu işlemler bittikten sonra Engine hala kapalı modda başka bir yerde eski diskin kalıntısı kalmaması için devam ediyoruz…

Taşıma işlemi bittikten sonra Engine=>properties=>Advanced kısmında Dump directory ve Data Path Path’in beslendikleri yer kontrol edilmeli. Eğer C diski ise local disk olduğu için herhangi bir değişiklik yapmaya gerek yoktur.

Bu kısımda Dump directory Advanced kısmından manuel olarak değiştirilebilir. Fakat Data Path’i değiştirmek için regedit kısmından değiştirme yapmalısınız.

Data Path ilk kurulum yaparken setup dosyasının yeridir. Bu kısmı değiştirmek elzem değildir. Fakat aşağıdaki path’ten değiştirmekte fayda vardır.

Computer\HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server\YourSetupSQLName\Setup

Altında SQLDataRoot regeditin altındaki path yeni disk path’i olacak şekilde değiştirilir.

Ayrıca Computer \HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Microsoft SQL Server altında tek tek(F3 ile) eski diskin kalıntısının kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir.

Tüm bu path’ler ve regedit’ler yeni path olarak değiştirildikten sonra SQL Server Engine artık start edilebilir. SQL Engine çalıştıktan sonra path’lerini kontol etmenize fayda var.

Yorum yapın