Adım Adım SQL Server 2019 Failover Clustered Instance Kurulumu

Adım Adım SQL Server 2019 Failover Clustered Instance Kurulumu

Bu yazımızda SQL Server Failover Cluster Instance (FCI) kurulumunu yapacağız. Kurulum yaparken karşılaştığımız hataları ayrı bir başlık içinde göreceğiz. Ayrıca Failover Cluster Instance’ın avantaj ve dezavantajlarını konuşacağız.

SQL Server Failover Cluster Instance, Microsoft’un Disaster Recovery (DR) seçeneği olarak bizlere sunduğu yöntemlerden biridir. Özellikle Stand-Alone olarak kullanılan veri tabanlarının sunucu bazlı yedeklilik sağlamak için kullanılan yöntemdir. Bu yöntemin kullanım durumuna göre avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

SQL Server Failover Cluster Instance kurulumu yapabilmemiz için Windows Failover Cluster’a sahip olmamız gerekmektedir. Bir önceki Windows Server 2019 Failover Cluster Installation yazımızda bu kurulumun nasıl yapıldığını inceleyebilirsiniz.

Windows Failover Cluster doğru biçimde yaptı iseniz burada tanımlanacak olan diskleriniz Shared Disk (Paylaşımlı Disk) olarak tanımlamak zorundasınız. Tanımlama doğru şekilde yapıldıktan sonra WSFC içinde Roles altında Disklerin hangi sunucuda primary olduğunu Owner Node üzerinden görebilirsiniz. Secondary sunucuda diskler offline mode ‘da bekliyor olacaktır.

Tüm bu işlemlerin doğru biçimde tanımlandığını doğru sayıp SQL Server Failover Cluster Instance kurulumuna başlayabiliriz.

Step 1: SQL Server Kurulum ekranı açılır. “New SQL Server failover cluster installation” seçeneği seçilir.

Step 2: SQL Failover Cluster için tüm şartları uygun olup olmadığı kontrol edilir.

Step 3: SQL Server Failover Cluster kurulurken ihtiyaç olan feature’lar default olarak gelecektir. SQL Server Replication, Full-Text Engine, Data Quatliy Services, Client Tools Connectivity seçili gelir. Bunlar SQL Server Failover Cluster için olması gereken özelliklerdir.

Step 4: Kurulum yapacağımız ve bağlantı sağlayacağımız, ServerName ve InstanceName burada belirlenir. SQL Server Network Name bağlantı ismimiz olacak ve bu ismi SQL Server Dependencies kısmında eklememiz gerekmektedir. Çünkü Engine stop duruma geçtiğinde erişimde kapanmalı. Instance adımızda her zamanki gibi default ya da bizim belirlediğimiz Port’un karşılığıdır.

Step 5: Shared olarak kullanılan disklerin ve WSFC’in SQL Server Failover Cluster kurulumu için reserve edilip edilmediği bilgisini bize gösterir.

Step 6: SQL Server içinde default olarak kurulacak olan database’in hangi shared diske yazılıp yazılmayacağı bilgisini bize gösterir.

Step 7: SQL Server Failover Cluster’a bağlanırken yukarıda yazmış olduğumuz ServerName isminin arka planda çözeceği IP, Address bölümü altında yer alan IP olacaktır. Bu IP aynı zamanda WSFC içinde Roles tıkladığımızda Server Name’in altında yer alan IP’dir.

Step 8: Server Configuration, Data Directories, TempDB ayarlamaları yapılır ve bir sonraki adıma geçilir. Burada özellikle master, model ve msdb gibi önemli olan system database’lerin kurulacağı diski seçtiğimiz için bu diske dikkat edilmeli. C diskinin altına bu database’lerin kurulum yapılması durumunda problem yaratabilmektedir. O yüzden systemDB’lerin root disk altında olması ilerde yaşanacak sıkıntıların önüne geçmeyi sağlayacaktır.

Step 9: Seçmiş olduğumuz tüm Feature’ları kontrol ettikten sonra kurulum sonlandırılır.

Step 10: Birinci Node üzerinde kurulumunu tamamladığımız SQL Server Failover Cluster Instance’ın, haberleşeceği, failover yaptığımızda SQL Server’in hizmet vereceği İkinci Node üzerinden kuruluma devam ediyoruz. “Add Node to a SQL Server Failover Custer” seçeneği seçilerek kurulum başlatılır.

Step 11: Primary ve Secondary Node üzerindeki haberleşme ve DNS configuration’ları kontrol edilir.

Step 12: 2.Node üzerinde kurulumu devam ettirdiğimiz SQL Server Failover Cluster Instance’in Node Adı, Instance Adı, Cluster Network Name (ServerName) ve haberleşeceği sunucunun adı (kurulumdaki ilk sunucumuz) kontrol edilir ve bir sonraki adıma geçilir.

Step 13: WSFC içinde haberleşecek olan 2 Node’un bağlantı adı (ServerName) ve subnetleri kontrol edilir ve sonraki adıma geçilir.

Step 14: SQL Server Engine ve Agent kullanıcı bilgileri ve şifre bilgileri burada girilir.

Step 15: Feature kurallarını geçtikten sonra bir sonraki adıma geçiyoruz.

Step 16: Kurulumu sonlandırmak için seçtiğimiz tüm feature’ları kontrol ettikten sonra tüm FCI kurulumu tamamlanır.

Step 17: Kurulumun Başarılı şekilde tamamlandıktan sonra çıkış yapabiliriz.

Benzer Yazılar

SQL SERVER SERViS RESTART HATASI

SQL Server 2 gün önce

Bu haftaki yazımızda karşılan bir hata üzerindeki; logları ve çözümünü anlatacağım. Aşağıdaki GÖRSEL-1’de görüldüğü üzere SQL servisini restart ettiğimiz sırada bir hata ile karşılaşıyoruz. Servis running state’e geçemiyor. “The request failed or the service did not respond in a timely fashion. Consult the event log or other applicable error logs for details” şeklinde bir uyarı veriyor. Hatanın çözümüne doğru ilerlerken farklı servis hesaplarıyla veya “Local System” hesabı ile restart etmeye çalıştığınızda servis ilginç bir şekilde ayağa kalkıyor. Ancak Always on sistem çalışıyorsanız farklı servis hesaplarını kullandığınızda always on size haberleşme izni vermiyor. Aynı hesabın şifresi ile ilgili sorunlar olduğu düşünüp hesabın şifresini de değiştirdiğiniz de yine sonuç alamıyorsunuz. Burdan yola çıkıldığında sıkıntı servis hesabında gibi görünüyor olabilir ancak çözüme geçildiğinde regedit üzerinde yapacağımız bir işlem ile sorunu çözüyoruz. Servis hesabının kaydının olduğu regedit kaydını siliyoruz. Regedit üzerindeki servis hesap bilgisi güncellendiğinde sorun çözülmüş olmakta. GÖRSEL-1  Servis restart edildiğinde SQL’in verdiği Error […]

SQL’DE İKİ NODE’UN RESOLVING DURUMA DÜŞMESİ VE ÇÖZÜMÜ

SQL Server 3 hafta önce

Bu yazımızda failover olma işlemi esnasında karşılaşılan bir durumdan kısaca bahsedeceğim. Kısa bir yazı olacak ama önemli olduğunu düşünüyorum. Bazen failover olmak istediğinizde cluster secondary’e node’a failover olamaz, hem secondary hem de primary node’unuz resolving durumuna geçer. Bu durumla daha çok otomatik failover olma durumlarında karşılaşılır çünkü sistem failover’a aslında hazır değildir ancak cluster bunu bir şekilde bilemez. Failover olma gerçekleşemez bir anlamda sql cluster askıda kalır ve hiçbir sunucu da sql engine çalışmaya devam edemez. (GÖRSEL-1) GÖRSEL-1 GÖRSEL-1 üzerinde gördüğünüz üzere availability group resolving duruma düşer. Availability replica’lar üzerinde de gördüğünüz üzere primary ve secondary tüm node’lar resolving state’e düşer. Böyle bir durumunda iki farklı çözüm yolumuz var;   Çözüm: ikinci node’a sunucu restart’ı atmak. Bu noktada secondary sql node’a servis restart atmak işe yaramıyor. Zaten db’ler iki taraflı resolving modda. O sebeple ancak sunucu restart atıldığında cluster ayakta olan sunucuyu görüyor ve askıda kalma durumundan ilk başta primary […]

Query Store Nedir?

SQL 3 hafta önce

Query Store ile birlikte execution planın seçimi ve bu sürecin performansa etkisini anlayabiliriz. SQL Server içerisinde bulunan Query Store özelliği, çalıştırılan sorguların execution planını ve bu sırada oluşan istatistiklerini otomatik olarak yakalar. Böylece query plan değişikliği ile oluşan problemleri de hızlı ve kolay şekilde fark edebiliriz. Elinizde bulunan bir sorguya ait query plan zamanla değişebilir. Bunun birçok sebebi vardır. Tablo yapısına yeni bir column eklenmesi Veri tipinin değiştirilmesi Sorgularda yeni parametrelerin eklenip çıkarılması Verilerde, schemalarda veya sorgu parametrelerindeki değişiklik Burada önemli olan ise bazen bu değişimler sorgunun yavaş çalışmasına neden olur. Query Store ile beraber bu yavaşlığın kök nedenine inmek daha kolay oldu. Ayrıca query store sayesinde ilgili sorguya ait read-write bilgileri ve cpu tüketimi bilgilerine de erişebilirsiniz. Query Store’u veritabanı seviyesinde aktif edebiliyoruz. Veritabanı üzerine sağ tıklayarak properties diyoruz ve Query Store sekmesine geliyoruz. Operation Mode alanından Read Write’ı seçiyoruz. Böylelikle Query Store gerekli bilgiyi toplayabilir ve size ilgili sonuçları […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.