SQL Server 2019 Full-Text Upgrade

Serdar BAYRAK

Bu makalemizde SQL Server 2017’den 2019’a In-place Upgrade yaparken Full-Text Search Feature özelliği eğer kullanıyorsak database altıdan yer alan kataloğumuzun Upgrade sonrası nasıl kullanacağı bilgisini SQL Server bize sormaktadır. Aşağıda bu özellikleri okuduktan sonra sisteminize ve ihtiyacınıza göre uygun olan seçeneği seçerek ilerleyebilirsiniz.

Import: Bu seçenekte, eğer sunucuda kullandığınız CPU sayısı 1 veya az sayıda ise bu seçeneği kullanabilirsiniz. Full-Text Serch var olan toplanmış word’ler üzerinden çalışmaya devam edecektir. Bu CPU sayısında, rebuild’den daha hızlı toplmaya devam edecektir. Fakat 2019 ile gelen yeni bir kelime, ayraç ya da özellik varsa onları kullanamayacaksınız

Rebuild: Eğer CPU sayınız fazla ise rebuild etmek import etmekten daha hızlı olacaktır. 2019 ile gelen özellikleri bu seçenek ile kullanmaya başlayabilirsiniz. Özellikle Full-Text search kullandığınız tablonun data tipine ve data boyutuna bakmanızı öneririm. Upgrade sonrası çok fazla CPU ve Memory kullanımı olabilir.

Reset: İlgili database altında bulunan tablonun kolonu için oluşturduğunuz Full-Text catalog’u tamamen boşaltılacaktır. Siz manuel olarak başlatınca full-text search hizmet vermeye devam edecektir.

Eğer sisteminizde Full-Text Search index’i yoğun ve kullanmanız kritik bir önem arz ediyorsa reset yapmanızı tavsiye etmiyorum.

Full-Text Search hakkında detaylı bilgi almak için Full-Text Search Kurulumu ve Sorgu Örnekleri adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.

Yorum yapın