SQL Server’da Disk, IP ve Hostname Taşıma İşlemleri

Serdar BAYRAK

Updated on:

 

 

        Bu Makalede bir sunucuda çalışan SQL Server’ın kullandığı disklerin, Windows IP ve computer name’in başka bir sunucuda çalışan SQL Server’a (Yeni kurulum) taşıma işlemlerinin yapılması anlatılacaktır. SQL Server Kurulumu için “SQL ServerNasıl Kurulur” adlı makaleyi okuyabilirsiniz. Bu işlem SQL Server Always-On mimarisinde hem root disk, hem de root disk altında bulunan mount diskler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Yapılacak bu çalışmanın amacı büyük database sahip sunucuların, database restore edilmeden sunucu değişimini sağlamaktır.

Çalışmanın anlaşılır olması adına;

*Disklerin bulunduğu sunucuya A

*Disklerin taşınacağı sunucuya B

*Always-On Primary Sunucusunu C diye adlandıracağız.

1-) İlk olarak taşıma işlemi gerçekleştirilecek olan sunucuda (B) root disk tanımlanır. Disk tanımlama işlemi için “Disk Nasıl Tanımlanır” adlı makaleyi okuyabilirsiniz.

2-) Tanımlanan disk altında data file’ların bulunduğu yerdeki (A) klasörler, disklerin taşınacağı yerde (B) aynı isim ile klasör olarak oluşturulur.

3-) Yeni kurulan sunucuda (B) SQL Server kurulumu tamamlanır. Kurulacak olan SQL Server versiyon ve CU’ların aynı olmasına dikkat edilmelidir.

4-)Taşınma işlemi yapılacak olan sunucuda (A) Availability Groups’ta hiçbir AG’nin primary olmadığından emin olunur. Eğer var ise Sync modda Secondary Makineye Failover işlemi yapılarak üzerindeki yük boşaltılır. Bu işlem hakkında bilgi edinmek için “SQL Server Always-On” Mimarisi adlı makaleyi inceleyebilirsiniz.
5-) Disk taşıma işlemi gerçekleştirilecek sunucunun (A) Secondary Replica olduğuna emin olduktan sonra Primary replica (C) üzerinden Full ve Log(Transactional) backup’lar kapatılır.

6-) Primary Replica (C) üzerinden secondary replica (A) çıkarılır.

7-) Primary Replica (C) üzerinden çıkarılan secondary replica (A) nın sahip olduğu tüm databaseler restoring mode’a geçtiğinden emin olunmalıdır.

8 -) Secondary Replica (A) üzerinde çalışan SQL Server Engine Configuration Manager üzerinden kapatılır.

9-) Secondary Replica (A) sunusundaki master,model ve msdb veri tabanları yedekleri alınarak bir klasöre kopyalanır.

10-) Yeni kurulan sunucunun (B) SQL Server Engine, Configuration Manager üzerinden kapatılır.

11-) Primary Replica (C) üzerinden failover cluster’a girip, secondary replica (A) clusterdan önce stop, sonra evict edilerek cluster dışına çıkarılır.

12-) Diskleri taşınacak sunucu (A) Unique id’leri not edilerek. Disklerin takılacağı yeni sunucuda (B) teker teker sırayla Unique id’ye göre takıldıktan sonra; takılan disk online moda çekilip, path’de tanımlı diske sağ click dedikten sonra “Change Drive Letter and Paths” diyerek tanımlamak istediğimiz path seçilip yolu gösterilir ve eski disk yeni sunucuda aynı path üzerinde aynı isimle oluşmuş olacak. Birden fazla disk olması durumunda her disk için tek tek yapılacak.

13-) Yeni kurulan sunucu (B) üzerindeki master, model ve msdb database’leri yedeklenir ve Secondary Replica’dan (A) kopyalanan master, model ve msdb database’leri doğru path’lere yapıştırılır. Böylece joblar, kullanıcılar ve sisteme ait tüm bilgiler secondary replica (A) ile birebir aynı olacaktır.
14-) Kopyalama işlemleri bittikten sonra SQL Server Configuration Manager’dan start edilerek engine çalıştırılır. Eğer engine start ettiğinizde çalışmaz ise lütfen errorlog’ları inceleyiniz.
15-) SQL Server Engine çalıştıktan sonra, Always-On’a dahil olan tüm database’lerin restoring mode’da, stand alone olanların açık modda olduğundan emin olunur.
16-) Diskleri çıkarılan secondary replica (A) başlangıç sekmesinden “Open Network & Internet Settings” kısmından “Network and Sharing Center” ekranından Host connectionları bölümünden tüm details’ler not edilir. Ve bu kısımda IP kullanılmayan bir IP’ye Internet Protocol Version 4(TCP/IPv4) properties bölümünden değiştirilerek set edilir.

17-) Diskleri çıkarılan secondary replicanın (A) name’ini disklerin takıldığı sunucuya (B) vereceğimizden dolayı computer name’i değiştirilir. This PC üzerinden “change settings” tıkladıtan sonra “system properties” tabından change diyerek computer name değiştirilir.

18-) Disklerin takıldığı yeni kurulan sunucuya (B) disklerin söküldüğü secondary replica sunucusunun (A) IP ve name bilgileri aynı olacak şekilde tanımlanır.

19-) Yeni ismi ve IP si ile tanımlanan sunucu restart edilir. Restart’tan geldikten sonra Yeni ismi (B) ile bu node failover cluster içine dahil edilir. Dahil edilen bu node (B), eski Always On group içerisine (C) replica olarak eklenir. Full ve log backup alınmamış olan databaseler, yeni secondary olan replicamız (B) üzerinden var olan Availability Group (AG) altndaki availability database’ler join edilerek Always-On’a dâhil edilir.

 

Yorum yapın