Adım Adım Read-Scale (Clusterless) Always On Kurulumu

Serdar BAYRAK

Updated on:

Bu yazımızda iki farklı failover cluster içinde bulunan node’larda yer alan veri tabanlarının Always On özelliğinin kullanılabilmesi hakkında konuşacağız ve bunun için yapılması gerekenleri adım adım sırayla yaparak kurulumu gerçekleştireceğiz.

Microsoft’un eski teknolojilerinden olan Database Mirroring’e alternatif olarak 2016 yılında standart edition ile birlikte  Basic Availability Group özelliğini getirdi (Sadece 1 adet Availiability Group Kurabilirsiniz). Fakat bu teknolojide otomatik failover özelliği yoktu ve 2017 yılında Read-Scale Availabilty Group teknolojisi getirdi bu sayede herhangi bir cluster kurmadan (Clusterless AlwaysOn) iki veya daha fazla farklı ortamdaki database’ler AlwaysOn özelliği ile birbirine bağlanabildi. Bu özellikle data okuması olan yerlerde Replication teknolojisinden kurtulmanıza da olanak sağlayacaktır. Bu özellik size manuel ve data kaybını göz önüne alarak failover yapma durumu sunmaktadır. Özellikle bu özelliği kullanmak isteyen kritik yerlerde kullanmak isteyenler bu durumu göz önüne almalıdırlar.

Bu özelliği aktif etmek için aşağıdaki adımları sırasıyla izleyerek kurulumu tamamlayabilirsiniz.

1.Ortam

2.Ortam

Step 1: İki farklı clusterda bulunan node’lar içinde yer alan SQL Server’larda birinde Availability Group oluşturuyoruz.

Step 2: Yeni oluşturacağımız Availability Group Cluster Tipi NONE olarak seçtikten sonra Next diyerek bir sonraki ekrana geçiyoruz.

Step 3: Clusterless olarak oluşturacağımız Availability Group’un altında olacak yani istediğimiz veri tabanını seçip bir sonraki adıma geçmek için Next diyoruz.

Step 4: 1.Ortamımızda var olan veri tabanını 2.ortama eklemek için gerekli olan bağlantıları yapıyoruz.

Step 5: İki sunucu arasındaki bağlantıları yaptıktan sonra buradaki kullanıcı 2 sunucuda da yetkili kullanıcı olmak zorunda buna dikkat etmemiz gerekmektedir.

Step 6: Always On mimarisinde kullanacağımız database ve replica’ları tanımladıktan sonra bu database’in 2.Ortama nasıl açılması gerektiğini seçiyoruz ve bir sonraki adıma geçiyoruz. Burada 4 adet yöntem vardır. Biz burada Automatic Seeding yöntemi ile sycn olmasını istediğimiz o özelliği seçtik.

Step 7: Tüm adımlarımızı doğru yaptıktan sonra bir sonraki adıma geçmek için feature’lar check edilmesi gerekiyor. Aşağıda gördüğünüz gibi Listener tanımlamadığımız için uyarıyı verdi.

 

Step 8: Availability Group’un, replicaların ve veri tabanlarının kurulumu için tüm özellikler doğrulandıysa Finish diyerek kurulumu tamamlıyoruz. Close dedikten sonra kurulum tamamen sonlandırılıyor.

 

 

“Adım Adım Read-Scale (Clusterless) Always On Kurulumu” üzerine bir yorum

Yorum yapın