Adım Adım Windows Server 2019 Failover Cluster Kurulumu

Serdar BAYRAK

Updated on:

Bu yazımızda Windows Failover Cluster nedir, nasıl kurulur konusunu inceleyeceğiz.

Failover Cluster, kendi içinde barındırdığı nodeların birbirleri ile konuşmasını, haberleşmesini sağlayan ve sağlıksız olması durumunda sistemin ayakta kalmasına ya da kalmamasına karar veren teknolojidir. Buradaki amaç Kernel seviyesinde yaşanacak hatalara, donanımsal sorunlara ve erişim problemlerine karşı sistemi koruma görevi üstlenir.

Failover Cluster Teknolojisinde sadece node’lar değil node dışında disk, file veya benzeri objeleri de konumlandırabilirsiniz. Microsoft bu teknolojiyi kullanabilmemiz için Windows operation sistemine sahip fiziksel sunucu içinde sanallaştırmayı sağlayan Hyper-V kurmamızı istemektedir.

Bunu şöyle düşünebiliriz. Hyper-V bizim binamız ve bahçemizin bulunduğu ortam olsun, failover cluster bizim binamızı, failover cluster’a eklediğimiz node veya file gibi objeler de odamızı oluşturur. Böylece tüm bina birbiri ile ilişkili olur. Fakat her biri kendi içinde bağımsızdır. Yaşanılacak olası durumda hatanın tespiti ve sorunun çözümü için hangi adresin doğru adres olduğunu görmede bizlere yardımcı olur. Bu maksatla Hyper-V bize yüksek erişebilirlik sağlamaktadır.

Biz yazımızda 2 node üzerinden ve windows kurulumlarının yapıldığı kısımdan sonraki aşamanın kurumlarımızı yapacağız.

Step 1: Windows Server Manager ekranını açtıktan sonra “Add roles and features” özelliğine tıklıyoruz.

Step 2: Yeni ekleyeceğimiz Role veya Feature’ları başlatmak için next diyoruz.

Step 3: Role veya Feature eklemek için next diyoruz.

Step 4: Yeni eklenecek olan Failover Clustering Feature’ını hangi sunucuda eklemek istiyorsak onu seçiyoruz.

Step 5: Failover Clustering Fetaure’ı “File and Storage Services” bölümünde yer alır ve bu role default olarak seçili gelir. Next diyerek Features ekranına geçiyoruz.

Step 6: Failover Clustering Feature seçtikten sonra add features seçeneğini işaretliyoruz.

Step 7: Ekledikten sonra Failover Clustering özelliği seçili olarak gelecektir.

Step 8: Bu özelliğin Windows’a yüklenmesi için Install diyoruz. Kurulumun sağlıklı olması için “Restart the destination server automatically if required” seçeneğinin seçilmesini öneririm.

Step 9: Yükleme tamamlandıktan sona Close dedikten sonra ekranı kapatabilirsiniz. Kurulumunuz doğru bir şekilde tamamlanmıştır.

Step 10: Windows Server 2019’a yüklediğimiz Failover Cluster Manager içinde aktif olarak rol alacak Server’ların validate edilmesi gerekmektedir. Bu serrver’ların, disk ya da network veya başka bir konfigürasyonunda hata varsa sorunu bulup çözmemiz gerekmektedir.

Bu yüzden Server Manager ekranının sağ üst köşesinden Tools tabına tıklayıp Failover Cluster Manager’ı açıyoruz.

Step 11: Failover Cluster Manager Ekranı içinden Management bölümündeki Validate Configure kısmını tıklıyoruz.

Step 12: Cluster içinde hizmet verecek Node’ları validate etmek için ekliyoruz.

Step 13: Microsoft’un tavsiye ettiği konfigürasyondaki her şey test edilmelidir. Fakat bazen disk validate uzun sürebiliyor zamandan tasarruf etmek için “Run only tests I select” seçeneğini seçerek disk validate kısmını dışarıda bırakabilirsiniz.

Step 14: Seçtiğimiz 2 Node validate etmek için Next diyoruz.

Step 15: Node’lar için validate başlatıldıktan sonra yükleme tamamlanır.

Step 16: Validate bittikten sonra, genel durumu özetleyen bir rapor sunulacaktır.

Step 17: Sunuculan raporda hangi node’lar valide edildi, saat kaçta başladı ve kaçta bitti. Validate sonucunda herhangi bir hata ya da error varmı. Bilgisini görebilirsiniz. Aşağıdaki category’e tıklayarak detaya ilişkin Bilgiler Bulabilirsiniz.

Step 18: Failover Cluster Manager Ekranı, Management bölümünden Create Cluster dedikten sonra Cluster kurulumu başlatılır.

Step 19: Cluster adımızı ve Cluster içinde hizmet verecek Node’larımız seçildikten sonra next diyerek ilerliyoruz. Ayrıca “Add all eligible storage to the cluster” seçeneği default olarak seçili gelecektir. Bu seçenek size Cluster’da node’ların düşmesi durumunda Vote dağılımında fayda sağlaması için gerekmektedir. Fakat biz sistemimizde “Witness File Share” ile bunu sağlayacağımız için seçili olmadan devam edip bir sonraki adımlara Witness File Share ekleyeceğiz.

Step 20: Cluster Kurulumu başarılı bir şekilde tamamlanır.

Step 21: Cluster’ın ayakta kalabilmesi ve Cluster içinde ayakta kalabilen Vote yetkisi olan objelerin Vote oranının %50 ve üzerinde olması gerekmektedir. Bu sebeple olası 2 Node faal durumunda ve 3 Node olması durumunda Cluster’ın ayakta kalabilmesini Witness File Share ile sağlayabiliriz. Bu sebep ile Cluster’a Witness File Share Ekleyeceğiz.

 

“Adım Adım Windows Server 2019 Failover Cluster Kurulumu” üzerine bir yorum

Yorum yapın